Консультація для батьків. Дитячий апетит: хитрощі збалансованого харчування дитини

28 груд. 2023
На які тільки хитрощі, виверти, можна навіть сказати, фокуси ні йдуть, часом, батьки і няні, щоб нагодувати малюка. Дитя сидить перед тарілкою заплаканої дитини, мами і тата розігрують спектаклі, танцюють і надягають ковпаки, тільки заради того, щоб їх улюблений синок чи донечка з’їли хоч ложечку. Багато навчилися ліпити з їжі потішні фігурки, викладати хитромудрі візерунки, прикрашати блюдо «карвінгом» (ажурно вирізані овочі або фрукти), скуповують яскравий посуд, роблю все, що в їх силах.

Так, тема дитячого апетиту (особливо його відсутність) дуже турбує батьків. Давайте разом спробуємо розібратися в життєво важливому питанні та дізнаємося всі причини відсутності здорового бажання приймати їжу у малюків.

«Апетит» – дослівно перекладається з латині як «бажання». Так само апетит – це фізіологічна потреба людини в задоволенні голоду. Дієтологи часто сходяться на думці, що почуття голоду і спраги дуже близькі. Тобто, іноді організм здатний переплутати сигнал. Шлунок завжди працює в парі з мозком, але дві ці потреби практично ідентичні.

Якщо ваш малюк вередує, а час обіду ще не підійшло, просто напоїть його. Можливо, він хоче пити. Рідина так само важлива для людського організму і сприяє гарному травленню, а так само легкої засвоюваності їжі.

Запропонуйте малюкові пограти в гру «Нагодуй зайчика, ведмедика …». Нехай погодує улюблених іграшок, а потім поїсть сам. Або ж приготуйте їжу разом. Якщо дитина ще занадто малий, то просто вголос коментуйте те, що ви робите в процесі приготування обіду. Якщо у вас є домашні тварини, зробіть акцент на тому, що «Мурзик» їсть завжди дуже добре. Або нагадати дитині, як в парку ви годували голубів або качечок. Таким чином, ви залучаєте дитину в усі етапи, пов’язані з його прийманням їжі.

Хороший апетит – це ознака здоров’я. Важливо, щоб ритуал обіду (вечері) був позитивним, супроводжувався позитивними емоціями й викликав почуття радості. Тоді у дітей утворюється умовно – рефлекторний ланцюжок і приймання їжі стає для них чим – то в роді улюбленої гри.

Маленька, але слушна порада від європейських психологів!

«Якщо ваш малюк досяг віку 1-1,5 року, то садити його в спеціальний закритий столик недоречно! Разом жити – разом їсти. Традиція спільного сімейного прийняття їжі — зміцнює сім’ю. Дитина не повинна бути ізольована від батьків під час прийому їжі. Використовуйте високий стілець, який присувається до загального столу. Красиво сервірують обід, накриваючи прилади й для дитини. Привчати до етикету потрібно з малих років, тільки тоді це буде позитивно проявлятися в зрілої особистості ».

Досвідчені мами і няні знають хороший вислів – «нагуляти апетит». Під час прогулянки дитина витрачає багато енергії, свіже повітря пробуджує бажання «підкріпитися», нові враження від «маленької подорожі», наприклад, в парк, незабаром знайдуть своє відображення в здоровому прагненні поїсти.

В цілому дитячий апетит ділять на:

• відсутність (зниження) апетиту – (гіпорексія або анорексія)
  •  надмірний апетит (підвищений) – (булімія, обжерливість)
  • збочений апетит – (парарексія).

Відсутність апетиту продиктовано фізичними, психологічними та емоційними факторами. Наприклад, дитину перевели в іншу групу в дитячому саду і почалися проблеми з апетитом. Тут явно особливий психологічний стан, стрес або страх перед новим оточенням, новим середовищем.

Якщо розглядати фізичну сторону зниження у дитини бажання є (а це найпоширеніші причини), то можна сказати, що апетит малюка – це лакмус його організму. Якщо дитина хвора (прорізаються зубки, болить живіт, молочниця або стоматит, закладений носик, температура і т.д.), якщо занадто жарко або повітря дуже сухе, якщо малюк не виспався або збився його режим, якщо він не може сходити в туалет і багато іншого, то швидше за все він навідріз відмовиться від їжі.

З цього випливає, що до питання годування потрібно підходити об’єктивно. Ні в якому разі не варто проявляти наполегливість і змушувати малюка, а так само дратуватися з приводу того, що малюк їсть занадто повільно. Це може мати несприятливі наслідки. Діти в такому випадку давляться, у них підвищується температура, сльози можуть перейти в істерику.

Але існують хитрощі  з боку дитини. Наприклад, відмова від їжі – це спосіб маніпуляції, спосіб шантажу, спосіб самоствердження і протест. Діти все схоплюють «на льоту». Дитина бачить ваше занепокоєння, і чітко розуміє, що ви готові піти на багато що, аби улюблене чадо з’їло хоч що-небудь.

Саме так! Випросити щось смачненьке, солоденький пиріг замість каші, наприклад, або банан замість відварних овочів. Іноді, можна і поступитися, але це не повинно входити у звичку. Ви повинні бути хитрішими, мудрішими, терплячими і не дати себе «обвести навколо пальця».

Приємного, здорового апетиту Вам і малюкам!

Як підвищити апетит у дитини. Поради.